2012.08.16, 08:04
Kretingos medienos perdirbimo UAB „VudvaCo“ birželį įsiplieskęs gaisras pasiglemžė gamyklą ir administracinius pastatus, tačiau išgyventi dėl nuostolių nėra kada: baimė nuvilti klientus vertė ieškoti išeities. Į pagalbą suskubo kolegos, tad bendrovė jau baigia įvykdyti įsipareigojimus.
Padvariuose, Kretingos rajone esančioje „VudvaCo“ lentpjūvėje, birželio 15 d., kaip įtariama, dėl trumpo jungimosi kilusio gaisro metu sudegė 6 medienos džiovyklos, medienos apdirbimo cechas, visos jame buvusios staklės, medienos sandėliai, pjuvenų saugyklos, katilinė ir administracinės patalpos.
Pasak Edmundo Valantiejaus, bendrovės direktoriaus, sveikas liko tik medienos dažymo cechas. Ugnis sunaikino 600–800 kub. m žaliavos. Darbuotojai dar spėjo išnešti dalį medienos paketų, instrumentų ir technikos, seifą, dokumentus bei kompiuterius.
Ponas Valantiejus skaičiuoja, jog bendrovė patyrė apie kelis milijonus litų žalos. Laimė, turtas ir darbuotojų sveikata buvo apdrausti.
Kuria planus
„Buvome paėmę banko paskolą. Kol iki galo nebaigtos derybos nei su draudimo bendrove, nei su banku, apie galutinius nuostolius sunku kalbėti“, – apie patirtą žalą aptakiai kalba įmonės, pernai pasiekusios 8 mln. Lt apyvartą, vadovas. Anot jo, jau baigiama sutvarkyti gaisro nuniokotą 1,5 ha gamyklos teritoriją. Sudegę pastatai kol kas nenugriauti, tačiau jau išrūšiuota likusi sveika ir apdegusi mediena, teritorija išvalyta nuo nuodėgulių.
Nuo 1995 m. medienos perdirbimo srityje dirbantys kretingiškiai turėjo nuolatinių klientų ratą, pastaruoju metu buvo vieni iš didžiausių medienos ruošinių tiekėjų karkasinių ir modulinių namų statytojams Norvegijoje bei Lietuvoje. Jiems gamino specialias dailylentes, lentas terasoms ir kitą reikalingą produkciją. Eksportas sudarė didžiąją dalį įmonės produkcijos apyvartos.
Iki gaisro bendrovėje per mėnesį buvo perdirbama apie 1000 kub. m pjautos medienos ruošinių. Bendrovės vadovui apmaudžiausia dėl to, jog vasarą būtų pats darbymetis: Norvegijoje masiškai statomi namai ir iki pat gruodžio ar sausio mėnesio būtų užsakymų. Ne menkesnis nuostolis bendrovei ir vietiniai klientai iš įvairių Lietuvos miestų, kadangi bent kurį laiką bendrovė, optimizuodama veiklą, ketina dirbti imdamasi didžiausių užsakymų.
„Turėjome nuolatinį kontaktą su 10 didelių užsakovų. Vieni statė namus Norvegijoje, kiti – Lietuvoje. Didžiausias galvosūkis buvo, kaip nenuvilti klientų“, – apmąstymus po gaisro prisimena p. Valantiejus.
Kolegų pagalba
Pagalbos ranką bendrovei ištiesė kolegos, bendrovė dirba giminingos įmonės ceche. Susivieniję Vakarų Lietuvos medienos perdirbėjų ir eksportuotojų (VLMPE) asociacija neeiliniame posėdyje sutarė kiek įmanoma padėti bendrovei atsistoti ant kojų.
„Vieni davė vietos savo gamybinėse patalpose, kiti gamina pagal mūsų užsakymus, už kuriuos mes mokame. Jo žodžiais, šiuo metu bendrovė deda visas pastangas, kad atkurtų veiklą.
„Dailylenčių dažymo veikla nesutriko, o kitą veiklą ketiname atnaujinti laikinuose pastatuose“, – svarbiausią uždavinį kelia p. Valantiejus.
Nugriovus sudegusius pastatus, ateityje, gavus draudimo išmoką ir pasiskolinus trūkstamą dalį iš banko, bus statomi nauji. Kol kas bendrovė ketina išsimokėtinai įsigyti reikalingą techniką, kadangi turėta įranga sudegė kartu su pastatais.
***
Tekstas skelbtas rugpjūčio 8 d. dienraštyje “Verslo žinios”.
