2012.07.26, 15:15
Irma Ozturhan
Uostamiesčio tarybos patvirtinta nauja automobilių statymo tvarka, įtraukianti ir iki šiol neapmokestintus senamiesčio kiemus, į neviltį varo verslininkus. Jie baiminasi, jog ši tvarka galutinai atbaidys į senamiestį norinčius užsukti ratuotus klientus bei kritikuoja valdžios sprendimus, kurie labiau esą tinka sostinei.
Po pusmečio nagrinėjimų ir debatų ketvirtadienį posėdžiavusi uostamiesčio taryba patvirtino naują vadinamojo „parkavimo“ sistemą, pagal kurią bus apmokestinti visi automobiliai, pastatyti miesto centre, senamiestyje ir jų privačių namų kiemuose. Vienos valandos įkainiai gatvėse ir kiemuose raudonojoje zonoje sieks 3 Lt už valandą, geltonojoje zonoje – 2 Lt.
Verslininkai siūlė šį mokestį suvienodinti ir taikyti 2 Lt tarifą abiejose zonose, tad priimtą sprendimą jie traktuoja kaip senamiesčio verslo žlugdymą ir nuogąstauja, jog klientų srautus suryjantys didieji prekybos centrai, turintys nemokamas stovėjimo aikšteles, atims likusius klientus iš senamiesčio įmonių.
Jų neguodžia priimtos lengvatos, pagal kurias metinis automobilio statymo leidimas kainuos 2.000 Lt vietoj buvusių 2.400 Lt raudonojoje ir 1.000 Lt vietoj 1.200 Lt geltonojoje zonoje.
Loreta Beržinskienė, Klaipėdos verslininkų senamiesčio sąjungos pirmininkė, sako, jog Klaipėdos senamiestyje verslo sąlygos ir taip yra blogos, o didžiuosius klientų srautus susišluoja prekybos centrai, turintys nemokamo stovėjimo aikšteles.
„Senamiesčio verslininkai sutiktų su kiemų apmokestinimu tik tuomet, jei senamiesčio prieigose būtų įrengtos nemokamos automobilių statymo aikštelės. Kiemuose statomi automobiliai apmokestinami tik Vilniuje. Sostinės senamiesčio prieigose yra trys automobilių statymo aikštelės 428 automobiliams, ir kaina už 1 val. yra nuo 1 iki 2 Lt. Mes negalime lygintis su sostine, jos gyventojų ir svečių kiekiu ir perkamąją galia. Klaipėdos verslininkai konstatuoja, jog verslo sąlygos Klaipėdos senamiestyje yra labai blogos“, – lygina p. Beržinskienė.
Siūlo išsipirkti vietas mėlynoje zonoje
Tačiau tarybos sprendimu Klaipėdoje įteisintos Mėlynosios zonos, kuriose automobilių stovėjimas kainuos pigiau. Numatytos 7 mėlynosios zonos, kuriose nustatyti rinkliavų dydžiai už ilgesnį stovėjimo laiką. Mėlynosios zonos tarifai siekia 2 Lt už 4 val. stovėjimą, 4 Lt – iki 8 val. stovėjimą, už 10 val. – 6 Lt, o per mėnesį kaina sieks 50 Lt vienam automobiliui.
Artūras Šulcas, uostamiesčio mero pavaduotojas, siūlo verslininkams išsipirkti vietas šiose zonose. Taip pat bus ieškoma lengvatų variantų verslininkams, turintiems nekilnojamojo turto senamiestyje. Gyventojams ar deklaravusiems gyvenamąją vietą nuomininkams už vieno automobilio leidimą apmokestintoje zonoje reikės mokėti 5 Lt per metus, o už antrą leidimą – 100 Lt. už 1 transporto priemonę. Miesto taryba nutarė iki spalio panagrinėti galimybes suteikti lengvatas vienam verslo vieneto automobiliui laikyti.
„Turintys nekilnojamojo turto verslininkai galėtų turėti vieną automobilį ir jo stovėjimo kaina būtų palengvinta. Verslo objektų kiekvienoje zonoje yra daug, reikia laiko išgryninti informaciją ir nutarti, kaip susieti vieną verslo objektą su automobiliu“, – variantų tikina ieškosianti Judita Simonavičiūtė, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė.
Automobilių statymo tvarkoje numatyta ir daugiau pakeitimų. Pavyzdžiui, pakilo automobilio statymo tarifas žaliojoje zonoje (pajūryje – vz.lt). Anksčiau jis siekė 1,5 Lt už 2 val., dabar – 1 Lt už valandą, tačiau 15 dienų sutrumpėjo rinkliavos rinkimo laikas.
Naujoji automobilių statymo tvarka uostamiestyje įsigalios nuo 2013 m. sausio 1 dienos.
