Turite barą – apsišarvuokite kantrybe

2013.03.10, 12:23

Savivaldybės nemalonę užsitraukęs sostinės senamiesčio alaus baras „Būsi trečias“ laimėjo teismo procesą ir išsaugojo prekybos alkoholiu licenciją.

Baras prieš kurį laiką sulaukė nemalonės, savo svečiams pasiūlęs patiems susikurti norimo skonio trauktinę. Kadaise baras buvo nubaustas už neteisingai ant alaus statinės užklijuotą etiketę, ne kartą policininkams įrodinėjo, kad netriukšmauja, bandė pasiekti sutarimą su nepatenkintais tos pačios gatvės gyventojais.

„Įstatymai yra įstatymai, tačiau kai kuriomis aplinkybėmis jų taikymas neadekvatus. Šiuo atveju mums užteko vieno teismo posėdžio, kad visiems viskas taptų aišku. Negalima bausti žmonių, kurie bando padaryti ką nors naujo, išsiskirti, pagyvinti verslą. Mūsų baras tikrai nėra tas, kuris keltų daug triukšmo ir drumstų ramybę. Muziką grojame tik foninę“, – sako Romualdas Dacius, baro savininkas.

Ryšį palaikyti sunku

Verslininkas sako, kad šiandien sostinės barams itin dažnai tenka galvoti ne tik apie uždirbti padėsiančią verslo strategiją, bet ir apie draugišką sugyvenimą su kaimynais. Tiesa, p. Dacius sako, kad dialogas dažnai nutrūksta ne dėl verslininkų, o gyventojų kaltės.

„Lankydamasis Barselonoje labai nustebau pamatęs daugiabučių namų pirmuosiuose aukštuose įsikūrusius barus. Dieną jie visiškai tušti, negalėjau suprasti, kas į juos gali eiti. Pasirodo, vakare juose sėdi praktiškai vien viršuje gyvenantys žmonės, geria vyną, bendrauja, vakarieniauja. Spėkite, kiek greta mūsų baro gyvenančių žmonių yra pas mus užsukę? Vienas dažnai pietauja, dar viena šeima yra kartą pavakarojusi, o daugiau – nė vienas. Patys žmonės nenori palaikyti ryšio, todėl barams tai padaryti yra labai sudėtinga. Žinoma, atidarant naują kavinę ar barą tikrai derėtų pabandyti susidraugauti su šalia butus turinčiais gyventojais, tačiau labai daug tikėtis neverta: visokių žmonių būna, bet didžioji dalis lietuvių nėra labai geranoriški“, – tikina verslininkas.


Romualdas Dacius, Vilniaus TŪB „Penki laipsniai“, valdančios aludę ir daryklą „Būsi trečias“, savininkas. Nuotrauka: Juditos Grigelytės
Anot jo, dažniausiai ilgai gyvuoja tie barai, kurie sugeba rasti aukso viduriuką tarp verslo auginimo ir santykių su kaimynais.

„Kiekviename bare labai svarbu pasirūpinti dviem dalykais: paties baro siela bei tvarka ir ūkiniais dalykais. Kai būnu savo bare, stengiuosi daryti ir tai, ir tai. Prieš kelias dienas per vakarą apėjau kelis staliukus, pasėdėjau, pabendravau su žmonėmis. Tai ypač patinka užsieniečiams. Tačiau būna ir taip, kad dirbu lyg ūkvedys, rankioju šiukšles, žiūriu, kad niekas neitų į lauką su bokalais, ir t. t. Kartu dirbantys mano sūnūs irgi darys tą patį. Vienas bus puiki baro siela, kitas gerai tvarkosi su administraciniais dalykais“, – dėsto pašnekovas.

Pavyko susitarti

Vilniaus Pilies gatvėje įsikūrusio restorano „Terrano“ savininkai ne itin draugiškai nusiteikusių kaimynų sulaukė vos pradėję patalpų įrangos darbus.

„Viena moteris, nieko nė nepaklaususi, iš karto pareiškė, kad mes čia ilgai neišbūsime. Esą iki tol visas veikusias kavines išvarė, tai išvarys ir mus. Tuomet pasiūlėme bent pasidomėti, ką mes čia ketiname daryti, kokia mūsų restorano koncepcija. Vėliau paskambino greta esančio gyvenamojo namo bendrijos pirmininkė, pasiūlė susitikti ir pasikalbėti. Atrodo, kad normaliai viską išsiaiškinome, suprato, kad ne naktinį klubą darome, o normalų restoraną“, – pasakoja Robertas Petruitis, restorano bendraturtis.

Tiesa, verslininkas mano, kad ir restoranų ar barų savininkai galėtų patys pasistengti, kad konfliktų kiltų kuo mažiau.

„Reikia suprasti ir gyventojus. Anksčiau šioje vietoje veikę barai neturėjo nei rūkyti skirtų vietų, nei pakankamo tualetų kiekio. Jei bare tik du tualetai, tai nieko keisto, kad išgėręs jaunimas eina už kampo. Mes įsirengėme šešis tualetus“, – teigia pašnekovas.

 

* * *

Rasa Baškienė, Vilniaus savivaldybės tarybos narių grupės „Už kultūringą Vilnių“ narė:

Kiekvienas verslininkas, imdamasis tokio verslo, visų pirma turi labai konkrečiai nuspręsti, ką iš teisų jis kurs: kavinę, barą ar kokį nors iki ryto veiksiantį naktinį klubą. Tuomet jam bus gerokai lengviau numatyti problemas, kurių dėl jo veiklos ateityje gali kilti. Kiekvienam tokią įstaigą atidarančiam verslininkui visų pirma derėtų susitikti su greta įsikūrusiais gyventojais, su jais pasikalbėti, išdėstyti savo planus, išgirsti žmonių pageidavimus ir lūkesčius. Jei vieni į kitų nuomonę įsiklausytų, problemų kiltų kur kas mažiau.

Kartais verslininkai tam tikrų priemonių imasi tik sulaukę skundų, o turėtų tai daryti iš karto, dar prieš atidarydami įstaigą.

Su tarybos nariais svarstome galimybę Vilniuje sukurti tokias zonas, kuriose galėtų veikti naktiniai barai ir visiškai nesirūpinti dėl triukšmo bei kitų dalykų. Kol kas tai tik vizija, tačiau svarstytina.”

* * *

Kad nekiltų rūpesčių

  • Prieš atsidarydami susitikite su kaimynais, susidraugaukite su jais
  • Gyventojams konkrečiai išaiškinkite, kokį verslą kuriate
  • Investuokite į didesnį kiekį tualetų, šiukšlių dėžių, į kokybiškas triukšmą slopinančias priemones
  • Geriau iš karto išleisti daugiau, tačiau išvengti skundų ir licencijų atėmimo

Straipsnis publikuotas dienraštyje „Verslo žinios“.